Praktyczne techniki uszczelniania połączeń gwintowanych

shutterstock_481898056

Połączenia gwintowe to połączenia rozłączne bezpośrednie kształtowo-cierne. O ile brzmi to dość skomplikowanie, to głównym zadaniem złącza jest skręcenie ze sobą dwóch odrębnych elementów posiadających gwintowanie zewnętrzne oraz wewnętrzne. Aby takie połączenie spełniało swoją funkcję, musi być przede wszystkim szczelne. Podpowiadamy, jak prawidłowo przeprowadzić uszczelnienie połączenia gwintowanego za pomocą najpopularniejszych materiałów uszczelniających.

Włókna uszczelniające

Włókna konopne to bodajże najbardziej popularny sposób uszczelnienia połączeń gwintowanych. Używa się ich zazwyczaj wraz z pastą uszczelniającą dla uzyskania jeszcze lepszego efektu oraz wyeliminowania procesów gnilnych, jakie mogą mieć miejsce w przypadku włókien konopnych.

Technika uszczelniania połączeń gwintowanych za pomocą pakuł polega na nawijaniu włókien zgodnie z kierunkiem skręcania gwintu. Gwinty prawoskrętne podwijamy w prawą stronę, natomiast lewoskrętne – w lewą stronę. W przypadku gwintów cylindrycznych warto je przetrzeć ostrym brzeszczotem lub krzesakiem na mosiężnych złączkach. Pozwoli to uniknąć obracania się włókien na gwincie podczas nawijania. Dla uzyskania lepszej szczelności połączenia należy nałożyć dwie warstwy pasty uszczelniającej, pierwszą na nieowinięty gwint, drugą na nakręcone już włókna.

Taśma teflonowa

Teflon to materiał niezwykle odporny na działanie wody, dlatego też nadaje się doskonale do uszczelniania połączeń gwintowanych. Charakteryzuje się również dużą wytrzymałością w szerokim zakresie temperatur dochodzących od -260 do +260 stopni Celsjusza.

Przed przystąpieniem do pracy należy dopilnować, aby gwint był czysty oraz odtłuszczony, a także nie posiadał zerwanych zwojów. Taśmę teflonową należy nawijać zgodnie z kierunkiem wkręcania łącznika. O tym, ile taśmy należy użyć do uszczelnienia gwintu zależy od jego średnicy oraz jakości gwintu. Przeważnie w przypadku małych średnic stosuje się taśmy o grubości 0,1 mm oraz szerokości 12 mm. Przy większych średnicach najlepiej jest użyć taśmy 0,2 mm mającą szerokość 19 mm. Po nawinięciu taśmy warto dla lepszego wypełnienia gwintu użyć szczotki o miękkim włosiu.

Pasty anaerobowe

Pasty anaerobowe, czyli żywice beztlenowe, to płynne masy uszczelniające polimeryzujące w warunkach beztlenowych. Proces utwardzania żywicy jest optymalny w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza (najlepiej w temperaturze pokojowej). Dlatego też uszczelnianie połączeń gwintowanych w zimnym, zimowym środowisku nie ma większego sensu. Żywice beztlenowe nie nadają się również do uszczelniania gwintów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Pastę należy nałożyć na czysty, odtłuszczony i suchy gwint używając w tym celu aplikatora. Najlepiej jest nałożyć żywicę tylko na cztery rowki gwintu, dwa pierwsze pozostawiając wolnymi. Podczas wkręcania łącznika pasta automatycznie zostanie rozprowadzona po wszystkich zakamarkach gwintu.

 


Dodaj komentarz